Obřadní síň a hřbitov, Telč

Eva Fantová / Bohumil Fanta
1975–1981
Lipky 412, Štěpnice, Telč / 49.1874219N, 15.4430208E
Fantová_Telč_1

Areál nového hřbitova s atypickou budovou smuteční síně od architektů Bohumila a Evy Fantových je ukázkou komplexní architektury své doby. Architekti celý areál, umístěný západně od historického centra Telče, citlivě vsadili do okolního prostředí díky členění pozemku a komponované zeleni. Od hlavní cesty je areál oddělen ohradní zdí z bedněného betonu, která je na několika místech přerušena průhledy s kovovými mřížemi a prolomena trojicí umělecky kovaných bran. Budova obřadní síně půdorysného řešení ve tvaru písmene Y v sobě skrývá hlavní sál na půdorysu kosočtverce, v němž se uplatňuje mramorová dlažba, bílé omítky a dřevěný strop. Součástí řešení je také originální mobiliář a elegantní vřetenové schodiště vedoucí na galerii obřadní síně. Podle vzpomínek architektky Evy Fantové představovala jasná tektonika a geometrie tvarů návrhu smuteční síně nepřekonatelný problém pro komisi Architektonické služby, kde se architekti o projekt ucházeli. „Existenci návrhu tehdy zachránil profesor Jiří Štursa, který jej nečekaně velmi pochválil,“ doplňuje architektka. (odpovědi E. Fantové na dotazník projektu Ženy v architektuře)

NZ

Bibliografie

Benešovská Klára, Architektura pro mimořádné okamžiky. Smuteční obřadní síň v Telči, Umění a řemesla, 1984, č. 4, s. 65–66.

Fantová Eva – Fanta Bohumil, Hřbitov a obřadní síň v Telči, Architektura ČSR, 1980, roč. 39, č. 9, s. 394–395.

Vrabelová Renata, Architektura 60. a 70. let 20. století v České republice. II., Praha, 2020, s. 299.

Fantová Eva, Figury obrazů zpětného zrcadla, habilitační práce, Praha, 2000.

Benešovská Klára – Fanta Bohumil – Fantová Eva, Velký malý úkol. Výstava architektonických prací, Lomnice nad Popelkou, 1994.