Helena Zemánková je absolventkou Fakulty architektury a pozemního stavitelství VUT Brno v oboru architektura a stavba měst (1966). Od roku 1973 se zde věnuje vědecké práci se zaměřením na průmyslové dědictví a jeho nové využití a také na problematiku industriální archeologie. Na VUT jí byla udělena vědecká hodnost kandidáta technických věd v oboru architektury (1977) a později byla jmenována docentkou pro průmyslové stavby (1988). Roku 1997 získala profesorský titul.
Stěžejním východiskem její architektonické práce je vytváření konverzí (úpravy a doplnění původní stavby pro nový účel), které přináší nové funkční využití uvolněných, často industriálních nebo historických, objektů. První zkušenosti v této oblasti nasbírala na studentské stáži ve Francii v 80. letech. Spolu s manželem Václavem Zemánkem byla v devadesátých letech autorkou konverzí objektů VUT v Brně (konverze bývalé Meopty na zázemí FEKT a FCH, konverze alumnátu na Centrum VUT).
Helena Zemánková stojí za řadou odborných publikací, výstav a přednášek. Věnuje se pedagogické činnosti, pořádá mezinárodní studentské workshopy (zaměřené např. na konverzi DOV v Ostravě, průmyslových objektů ve Zlíně nebo v Brněnci). Více jak deset let spoluorganizuje evropský studentský projekt Re-FACT (Revitalizace Factory), kde každoročně se svými studenty a studentkami řeší návrhy konverzí uvolněných průmyslových areálů v Evropě (např. konverze továrny Tomioka Silk Mill na kulturní centrum, prefektura Gunma, Japonsko). Jako hostující profesorka působila na zahraničních univerzitách, především ve Francii.
Je členkou mezinárodního komitétu společnosti HERITY (Řím) a členkou vědeckého komitétu časopisu Industrial Patrimony (vydávaný společností TICCIH). Působí v Sekci pro ochranu průmyslového dědictví (NTM v Praze) a v Kolegiu pro technické památky ČKAIT a ČSSI. Roku 2002 jí bylo uděleno francouzské státní vyznamenání Chevalier dans l’Ordre des Palmes académiques (Řád akademických palem). Se svým manželem založila architektonické Studio Z Brno.
Zdroje:
Nina Dvořáková, Z tvorby jihomoravských architektek, kat. výst., Dům umění města Brna 1985, s. 32.
Helena Zemánková, Tvořit ve vytvořeném: Nové funkční využití uvolněných objektů, Brno 2003, s. 132–139.
Profesní životopis Heleny Zemánkové z roku 2022.