Irena Králová zasvětila svůj profesní život urbanismu. Fakultu architektury na pražské ČVUT absolvovala roku 1979 a následující více než čtyři desítky let pracovala na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně (dříve Urbanistické středisko a zcela původně Útvar hlavního architekta). V útvaru, který odborně usměrňuje územní rozvoj města Plzně, se podílela – kromě mnoha dalších urbanistických projektů – na územním plánu z roku 1995 a zejména na aktuálním územním plánu města, který nabyl účinnosti v roce 2016. Jeho zpracování a uvedení do praxe lze považovat za nejvýraznější počin v její profesní kariéře.
V roce 2012 si „město Plzeň položilo otázku, jak získat nové názory a náměty řešení své urbanistické koncepce jako základního podkladu pro nový územní plán a jak nalézt nové impulzy metodické a metodologické. Současně hledalo odborného partnera pro zpracovatele územního plánu, jímž zůstal Útvar koncepce a rozvoje města Plzně. Jako optimální forma získání odpovědí na výše uvedené byla zvolena veřejná […] urbanistická soutěž na zpracování ideového urbanistického řešení území vnitřní části města Plzně.“ (Králová, 2019, s. 60) Porota vybrala dva vítěze – MOBA studio a Roman Koucký architektonická kancelář –, kteří posléze s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně spolupracovali na promítnutí principů z jejich projektů do návrhu územního plánu.
Územní plán do uvažování o rozvoji města zavedl vedle klasického rozlišování funkčního využití ploch také parametry charakteru lokalit či obrazu města, s jejichž pomocí lze do plánování zahrnout také strukturu zástavby a její výškové hladiny a usměrňovat tak podobu města i v dimenzi, kterou vnímají nejen zasvěcení odborníci, ale v podstatě všichni, kdo se v něm pohybují. O zprostředkování vhledu do vývoje územního plánování Plzně odborníkům i veřejnosti Irena Králová dlouhodobě usiluje prostřednictvím své publikační a popularizační činnosti. Vedle územních plánů se architektka podílela také na četných projektech regenerace veřejných prostranství plzeňských sídlišť, přičemž touto dobrou praxí péče o stávající prostředí města by mohla Plzeň být leckterým dalším českým municipalitám příkladem.
Paralelně se architektka věnovala spolupráci na územních plánech v soukromém ateliéru KB Král.
Zdroje:
Dotazník projektu „Ženy v architektuře“, Irena Králová, 2022.
Irena Králová, Návrh územního plánu města Plzně je hotov! Jaká bude jeho další cesta ke schválení?, Urbanismus a územní rozvoj XVII, 2014, č. 3, s. 12–17.
Irena Králová – Jiří Borkovec, Územní plán Plzeň je schválen a vydán! Jaká byla závěrečná etapa „cesty“ do cíle?, Urbanismus a územní rozvoj XX, 2017, č. 2, s. 30–35.
Irena Králová, Plzeň – 30 let s územními plány města, Urbanismus a územní rozvoj XXII, 2019, č. 5, s. 56–62.