Lucie Vogelová se pro obor architektury rozhodla po absolvování výtvarného gymnázia. Během studia FA ČVUT v Praze prošla ateliérem Miroslava Šika (1990–1992) a spoluzakládala sdružení mladých architektů a studentů architektury Nová česká práce, které vzniklo v roce 1994 pod Šikovou patronací. Její projekty byly zastoupeny na studentské výstavní prezentaci Nové česká práce v Galerii Jaroslava Fragnera (1994), jež měla reprízu v Galérii SAS v Bratislavě (1995) a TU v Berlíně (1995). Lucie Vogelová paralelně navštěvovala tzv. mimoškolní studium vybraných předmětů oboru zahradní a krajinářská architektura na fakultě Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě. K profesi krajinářské architektky ji podle vlastních slov nasměrovala potřeba tvorby díla dynamického a proměnlivého v protikladu ke statičnosti a neměnnosti architektury, která jí nevyhovovala. Po absolutoriu architektury v roce 1996 založila Lucie Vogelová společně s krajinářským architektem Antonínem Wagnerem vlastní ateliér TERRA FLORIDA zaměřený na krajinářské projekty, v němž působí s dalšími kolegy do současnosti. V rámci ateliéru se věnuje širokému spektru zakázek, jež zahrnují jak velké projekty a realizace – urbanisticko-architektonické studie, návrhy parků, ulic a dalších veřejných prostranství v rámci administrativních a bytových komplexů, tak práci drobnějšího charakteru, jako jsou soukromé zahrady, vnitrobloky, terasy nebo dětská hřiště.
Lucie Vogelová se ve spolupráci s HŠH architekti podílela na úpravách Jiřského nádvoří na Pražském hradě (1999–2000), kterému dominuje symbol českých zemí – lípa srdčitá. Je autorkou zahrady u vily v Berouně (2003–2004) nebo zahradních úprav zámeckého návrší v Litomyšli (2007–2014, s Radkou Šimkovou). Mezi projekty, které se zabývají veřejným prostranstvím, jsou např. krajinářské úpravy v administrativním komplexu The Park v Praze na Chodově (2002–2008, s Radkou Šimkovou), jež jsou integrální součástí architektury; nebo okolí nové budovy Fakulty architektury ČVUT v Praze (2005–2011), které odráží „obyčejný“ charakter stavby od Aleny Šrámkové. Pro novou budovu centrály ČSOB v Praze-Radlicích (2014–2019) od ateliéru Chalupa architekti navrhla Lucie Vogelová s Radkou Šimkovou, díky dostupnosti volné plochy bez rozmístěných technologií, zelené pochozí střechy i okolní parter. V letech 2013–2017 pracovala Lucie Vogelová s Radkou Šimkovou na rozsáhlém projektu parku u obytného komplexu na místě bývalé továrny Waltrovka, kde navrhly veřejné i rezidenční prostory mezi bytovými a rodinnými domy a spolu se slovenskými krajinářskými architekty z ateliéru 2ka zcela nový park. Mezi viditelné projekty z posledních let patří soutěžní návrh na Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku (2021), který získal v mezinárodní architektonické soutěži první cenu a v dubnu 2024 byla dokončena jeho realizace.
Kromě praxe krajinářské architektky působí Lucie Vogelová jako porotkyně v architektonických soutěžích a vyučuje obor krajinářské architektury v ateliéru Miroslava Šika na Škole architektury Akademie výtvarných umění v Praze a zabývá se propagací krajinářské architektury. V roce 2020 spoluzaložila neziskovou organizaci DO PARKU a stejnojmenný webový portál doparku.cz, který má za cíl zviditelnit obor krajinářské architektury jako svébytné odvětví, jež se zabývá tvorbou a plánováním veřejného prostoru a krajiny – a pomocí webové platformy prezentovat projekty a jejich tvůrce.
Zdroje:
Dotazník k projektu Ženy v architektuře, 2022.
Soňa Ryndová, Lucie Vogelová, in: Soňa Ryndová – Vladislava Valchářová (eds.), Povolání architekt[ka], Praha 2001, s. 228–231.
Jiří Ševčík – Monika Mitášová (eds.), Česká a slovenská architektura 1971–2011. Texty, rozhovory, dokumenty, Praha 2013, s. 218–220.
Jan Man, Nová česká práce, Architekt XLI, 1995, č. 18, s. 9–11.
Kol. autorů, Nová česká práce 1990–1994. Katalog vybraných prací, Praha 1994, nestr.