Dana Matějovská je dlouholetou vedoucí Ústavu modelového projektování (MOLAB) na FA ČVUT, kde se věnuje výuce počítačového navrhování a metodice výuky těchto předmětů. Sama také architekturu na FA ČVUT v letech 1976–1982 vystudovala.
Po absolutoriu nastoupila do projektového ústavu Sportprojekt, kde působila až do jeho definitivního rozpadu o deset let později. Vzhledem k zaměření projektového ústavu měla architektka podle vlastních slov příležitost pracovat na zajímavých a ne zcela obvyklých zadáních, realizován byl ale pouze projekt hotelu Coubertin v Praze na Strahově. Jeho dokončení Dana Matějovská převzala po architektovi Miloši Kopřivovi, který byl nucen ze Sportprojektu předčasně odejít. Další působiště našla architektka v čerstvě založeném ateliéru Ladislava Lábuse. Po roce spolupráce se ale rozhodla hledat jiný způsob uplatnění, než nabízí projekční praxe.
Svůj zájem následně zaměřila na programy pro počítačové navrhování a tvorbu vizualizací, které se v polovině devadesátých let začínaly v České republice pomalu rozšiřovat. Práci na vizualizacích, animacích a dalších formách architektonických znázornění se nejdříve věnovala ve spolupráci se studiem ARCHON, kde od svých kolegů nabyla patřičné know-how. Posléze pracovala na volné noze a díky své expertíze mohla nahlédnout do tvůrčího procesu mnoha renomovaných ateliérů, jako byly například ADNS architekti, Bílek Associates, ateliér Dům a město a další.
Po několika letech praxe své schopnosti nabídla také do služeb své alma mater. S principy počítačového navrhování nejdříve studenty a studentky architektury seznamovala z pozice externistky, postupně se ale z fakulty stalo její hlavní působiště. Od roku 2006 vede Ústavu modelového projektování, jehož funkci a poslání od základů koncipovali s kolegy Henrim Achtenem a Vratislavem Polívkou. Ústav od počátku dbá na publikování svých poznatků a sdílení zkušeností s výukou počítačového navrhování s kolegy na mezinárodní úrovni. Později Matějovská své pedagogické aktivity rozšířila i o působení na jiných školách architektury, které potřebovaly pomoc se zavedením výuky počítačového navrhování. V roce 2015 obhájila na FA ČVUT na téma výuky programu CAD doktorát.
Pole působnosti Dany Matějovské ale zdaleka nezabírá pouze vyučování. Již po několik volebních období zasedá v akademických senátech ČVUT a FA ČVUT. S kolegyní Ivanou Vinšovou uspořádala několik ročníků soutěže Revit Open s cílem podpořit spolupráci mezi studenty architektury a stavitelství. Zasazuje se také o zřízení polytechnické dílny na modelu FabLab v dejvickém kampusu vysokých škol. V neposlední řadě se podílela na vývoji metodiky hodnocení uměleckých výstupů prostřednictvím registru RUV, v němž je garantkou pro segment architektury. V roce 2022 se také prací na Registru uměleckých výstupů habilitovala v oboru architektura.
Zdroje:
Rozhovor Kláry Brůhové s Danou Matějovskou, v rámci výzkumného projektu "Ženy v architektuře", Praha, 24. 5. 2022.
Profesní životopis Dany Matějovské, dostupný na: https://www.fa.cvut.cz/cs/fakulta/lide/292-dana-matejovska/zivotopis, vyhledáno 9. 11. 2022.