Zdenka Maňáková Pekárková

22. 1. 1938, Zlín – 7. 12. 2000, Brno
designérka

Zdenka Maňáková se narodila v roce 1938 ve Zlíně do truhlářské rodiny. Její otec se později stal majitelem továrny na kancelářský nábytek ve Fryštáku. V roce 1953 nastoupila na Střední průmyslovou školu nábytkářskou v Bystřici pod Hostýnem, o dva roky později přestoupila na základě talentových zkoušek na Průmyslovou školu bytové tvorby v Praze. Po absolutoriu byla roku 1957 přijata na Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu. V padesátých letech byl majetek rodiny znárodněn, celá rodina perzekvována a Zdenka Maňáková byla z politických důvodů na konci druhého ročníku vyloučena ze studia.

V roce 1958, bez dokončeného studia, nastoupila jako „architektka poradenské tvorby“ do kroměřížské provozovny Prodejen nábytkářského průmyslu Praha, dále pracovala v oblasti poradenské a výstavnické v prodejnách v Plzni, Brně a Bratislavě. V letech 1960–1976 působila ve funkci návrhářky na podnikovém ředitelství Spojených uměleckoprůmyslových závodů v Bučovicích. Do Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského (VVÚN) v Brně nastoupila jako samostatná vývojová pracovnice v roce 1976 a setrvala zde až do roku 1990. Poté založila společně se synem Hynkem Maňákem Studio D.I.A., Atelier M&M a Maniac Interier, ve kterém se dále věnovali designu nábytku.

Během svého mnohaletého působení v nábytkářské oblasti se zaměřovala převážně na kuchyně, ve VVÚN se zabývala také zpracováním norem pro kuchyňské sestavy a zařízení. Je autorkou několika oceněných kuchyňských sestav, které byly v Československu velmi oblíbené a po mnoho let sériově vyráběné (např. Aroma, Karamela, Inva, Máta). Věnovala se důkladně problematice funkčního rozčlenění prostoru a vytvářela také doplňkové nábytkové prvky jako D program, drátěný program, pracovní kout pro ženy Nitka, dále je autorkou návrhů ložnic (např. Saxana), kancelářského nábytku (např. pracovní stůl Rolo), dětského nábytku (např. Junior), návrhů interiérů, výstavních expozic atd.

Zdenka Maňáková za svůj život získala mnoho ocenění, např. roku 1979 Zlatou medaili za kuchyni Aroma na Mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně, roku 1984 Zlatou medaili za kuchyňský skladební systém Domina ve VVÚN Brno nebo cenu Dobrý design Institutu průmyslového designu za kuchyni Grenadina (1987). Účastnila se pravidelně oborových seminářů a sympozií, přispívala do podnikového zpravodaje Naše práce a Rozhledy, publikovala v odborných časopisech Bydlení, Domov, Image interier, Moderní byt a Stavba. Společně s Alenou Řezníčkovou sestavila publikaci Zařizujeme byt (Grada 2001).

Zdroje:

Hynek Maňák – Dagmar Koudelková, Stolařský magazín, 7–8/2009, s. 4.

Zdenka Maňáková – Alena Řezníčková, Zařizujeme byt / řešení bytů / barvy a světlo / nestandardní situace, Praha: Grada 2001.






Soupis díla

Realizovaný nábytek do r. 1990:

Rohová lavice Manka, UP závody, n. p. Bučovice, s arch. Šušákem

Soubor kuchyňského nábytku Epulum, VVÚN Brno:

Kuchyně Aroma + Primula, Karamela, Moka, Akva, Inva

Doplňkový drátěný D program

Nitka – kout pro domácí práce

Minikuchyně

Oceněný nábytek:

1978  skladebný kuchyňský nábytek Epulum, sestava Aroma - Zlatý Kahan celostátní výstavy Ostrava

1979  kuchyně AROMA, UP závody, n.p. Bučovice - LA MÉDAILLE D'OR

1984  kuchyňský skladebný systém DOMINA, VVÚN Brno - LA MÉDAILLE D'OR

1987  kuchyně GRENADINA, VVÚN Brno - Dobrý Design, Institut průmyslového designu

  

Realizovaný nábytek po r. 1990:

1992 – ložnice SAXANA, H-nábytek Velký Týnec

1993  kuchyně pro sídliště Lesná

1993  racionalizace výrobního programu kuchyňského nábytku, 1993, Lena Rýmařov

1993  kancelářský nábytek ASITENT, HANÁCKÝ NÁBYTEK

1994  dětský nábytek JUNIOR, HANÁCKÝ NÁBYTEK

1995  kancelářský nábytek ASISTENT plus, HANÁCKÝ NÁBYTEK

1996  kancelářský nábytek VARIABIL, DŘEVODĚL Rosice

1997 – bytový soubor Galaxie, H-NÁBYTEK Šternberk

Oceněný nábytek:

1997 – stůl ROLO cena MODDOM' 97 v kategorii zahraničního produktu

Vzdělání

1957, Průmyslová škola bytové tvorby v Praze

Autor/ka záznamu: PH